E Ticaret Nedir?

Elektronik Ticaret, bilinen ismiyle e ticaret günümüzün en çok tercih edilen ticaret şeklidir. İnternetin gelişmesiyle beraber yaygınlaşan e ticaret; ürün, mal ve hizmetlerin internet üzerinden satışıyla yapılmaktadır. E ticaret 2000’li yıllardan itibaren büyük bir ivme kazanmış bir sektördür. Eskiden sadece belirli bir alanda yapılan satışlar, yerini küresel e ticarete bırakmıştır. Yaratıcılığını ve özgünlüğünü konuşturan yatırımcılar bu alanda sektörlerini hızla büyütmüş ve birçok başarıya da imza atmışlardır.

E Ticaret İstatistiksel Olarak Yükselişi

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de e ticaret sektörü büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Özellikle 2020 yılı pandemi koşulları sebebiyle e ticarete olan yönelme iki kat artmış durumda. Türkiye’nin büyük bir çoğunluğunu, genç nüfus oluşturmaktadır. Bundan dolayı e ticaret sektörüne özellikle gençler büyük bir ilgi göstermektedir. Bu da e ticaretin istatistiksel olarak büyümesine büyük bir katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin nüfusu online alışverişe yatkın bir toplum olmaktadır. Öyle ki 16 ile 64 yaş arasını kapsayan grup, %81’i online alışveriş sitelerini ayda bir kez mutlaka geziyor.  Bu çoğunluğun %63’ü ise ayda en az bir kez online alışveriş işlemini gerçekleştiriyor.

E ticaret gittikçe yaygınlaşan ve yıllar geçtikçe bu sektör bazında istatistiksel olarak artışın görüldüğü bilinen bir gerçek. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan açıklamalara göre e ticaret sektörü ve bu sektöre yönelimde ki istatistikler şöyle sıralanabilir;

  • Türkiye’ de internet kullanıcıların sayısı 40 milyona dayandı. Ve 2019 yılı e ticaret harcama miktarı ise 11,5 milyar dolar olarak açıklandı.
  • E ticaret 2019 yılında e ticaret hacmi 136 milyar Türk lirası olarak açıklandı
  • E ticaret hacmi 2020 yılının ilk 6 ayında, 2019 yılına oranla yüzde 64 oranında bir artış gösterdi.2019 yılında 55 milyar 900 milyon lira iken 2020 yılının ilk 6 ayında bu oran 91 milyar 700 Türk lirası olmuştur.
  • E ticaret harcamalarının yaklaşık yüzde 63’ü kartlı ödemelerde yüzde 32 oranında ise havale EFT yoluyla geri kalan yüzde 4 kısım da kapıda yani nakit ödeme yoluyla gerçekleştirilmektedir.  Ayrıca açıklanan rakamlara bakılarak yıllar geçtikçe kart ile yapılan e ticaret işlemi sürekli bir artış göstermektedir.
  • 2020 özellikle pandemi dolayısıyla e ticaret sektörünün dev bir yükselişe geçmesini sağladı.  Süpermarket ve gıda alışverişlerde genele oranla yüzde 434 artış oluşması ile bu etki net bir şekilde görülmektedir.
  • 2020 yılının ilk 6 ayında; gıda, süpermarket, kıyafet, ev gereçleri gibi alanlarda artış sağlanırken seyahat alanında e ticaret geliri 4 milyar Türk lirasından 2 milyar Türk lirasına düştü.
  • Türkiye’de e ticaret hacminim yüzde 60’ından fazlasını üç büyük şehir oluşturuyor. Bu şehirler; İstanbul, Ankara ve İzmir olmaktadır. Özellikle İstanbul Türkiye’de online alışverişin en fazla yapıldığı şehir olma ünvanını taşımakta.
  • Genel ticaret Türkiye’de 2019 yılına oranla yüzde 1 oranında düşüş yaşandı. E ticaret alanında ise bu oran 2 kat arttı.

Yapılan araştırmalar sonucunda ve çıkan rakamlar baz alınarak Türkiye’nin yeni bir alışveriş yöntemini benimsediği görülmekte.

E Ticaret Pazar Hacmi

E ticaretin genel ticarete oranla hacmine bakacak olursak yapılan araştırmalar sonucunda; 2019 yılında 105, 9 milyar Türk lirasına 8,5 milyar TL iken bu oran 2020 yılında 104 Milyar Türk lirasına 18,7 milyar Türk lirası olarak karşımıza çıkıyor. Genel ticaret hacminin E ticaret hacmine olan pazar hacminin de 2020 yılı itibariyle büyük bir artış yaşandığı net olarak görmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button