Ürün açıklaması nasıl olmalıdır? İncelemek için tıklayın!

Ürün Açıklaması Nasıl Yapılır? Uygulamalı Anlatım!

E-Ticaret ürün açıklamaları ve fotoğrafları sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için son derece önemlidir. Çünkü web sitenize ürünü canlı bir şekilde görme ve deneme fırsatı veremezsiniz. Fakat etkileyici bir fotoğraf ve tatmin edici bir açıklamayla ürünün satış ihtimalini artırabilirsiniz.

Ürün açıklaması yazmak bir o kadar kolay gibi görünse de klavyenin başına geçtiğinizde belki de aklınızdan hiçbir kelime geçmeyebilir. Fakat öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bir ürünü kullanarak açıklama yazmak çok daha faydalı olacaktır. O halde şunu önemli bir öneri olarak ifade edelim ki ürün açıklamalarının yazılmasında ürün satıcılarına çok iş düşüyor.

Başarılı ve etkileyici bir ürün açıklaması nasıl yazılır? Muhtemelen bu soruyu zaman zaman aramış olabilirsiniz. İşte bu sebeple sizler için bu konuda bir içerik üretmeye karar verdik.

E-Ticaret Sitelerinde Ürün Açıklamasının Önemi

E-Ticaret sitenize tarafsız biri olarak girdiğinizi varsayalım. O sitedeki ürünlerin fotoğraflarına, açıklamalarına ve fiyatına detaylı bir şekilde göz atacağınız kesin! Fakat hep aynı şeyleri görmüş bir göz muhtemelen site içerisinde benzer kelimeleri, benzer metinleri görecektir. Oysa ilgi çekici bir başlık; metnin devamını okutturan bir açıklama başlangıcı ürün açıklamasında yer alsa fena mı olur?

Hani özgün olmak diye ifade ettiğimiz ve sürekli kullandığımız bir ifade var. İşte e-ticaret sitelerinde ürün açıklamasında bu özgünlüğü yakalayabilmeliyiz. Bunu nasıl yapabiliriz dediğinizi duyar gibiyiz. Empati yeteneği, yaşanan tecrübeler, hedef kitleyi tanımak ve daha birçok farklı unsur bu konuda sizin temelinizi oluşturacaktır.

Haydi gelin bir ürün açıklaması için neleri göz önünde bulunduracağımıza bakalım:

Hedef Kitle

Hedef kitleniz belirli bir kesimde çalışan meslek mensupları olabilir. Belki de belirli bir yaş kategorisine hizmet sunabilirsiniz. Hedef kitlenizin özelliklerini analiz ederek onlara faydalı ürün açıklamaları yazmalısınız. Sizler için burada bunları örneklendireceğiz.

Örnek-1:

E-Ticaret Hizmet Kategorisi: Panduf, Terlik ve Ev Botu Ürünleri Satışı

Satılmak İstenen Ürün: Panduf

Hedef Kitle: 5-8 Yaş Arası Çocuklar

Dikkate Almamız Gereken Detaylar:

Öncelikle çocuklara hitap eden ürünlerde çizgi film karakterleri, oyun karakterleri gibi çocukların ilgisini çekebileceği görselleri ürünlerle birleştirebilmelisiniz. Doğrudan karakteri ürüne dönüştürebileceğiniz gibi karakter ve ürünü aynı karede gösteren bir görsele de yer verebilirsiniz.

Ayrıca 5-8 yaş arası çocuğun sitenizi girip alışveriş yapmayacağı da bir gerçektir. Bu sebeple aile faktörünü işin içerisine katabilmelisiniz. Peki aile ne ister? Pandufun fiyatı ne kadar? Hangi yaşlar için uygun, ürün kalitesi nedir? Ürünün çocuğuna sağlayacağı faydalar nelerdir?

Hem çocukların hem de ebeveynlerinin istediği içerikleri girdikten sonra ürünün satılma potansiyeli önemli ölçüde artacaktır. Fakat ürünle ilgili güzel bir video çekebiliyorsak işte o zaman çok daha özgün bir içeriği ortaya koymuşuz demektir. Aile ve çocuklar için gerekli açıklamaları yapacağız peki ya sonra?

Çocuklar neyi sever? 5-8 yaş arası çocuklar için bu ürüne bir masal koysak fena mı olur? Satılacak bu ürünün bir masalı olsa ve masalın bir kısmına açıklamada yer versek kalanını da ürünle birlikte güzel bir kartta hediye olarak göndersek nasıl olur?

İşte o zaman standart bir müşteri satıcı ilişkisi ortadan kalkar. Müşterilerinizle kuracağını duygusal bağ ise sizleri dijital pazarlamada daha işlevsel bir hale getirir.

Örnek Ürün Açıklaması-1

Beyaz Bereli Mavi Panduf

Beyaz Bereli Mavi Panduf Masalı

Panduflar ülkesinde yaşayan mavi bereli panduf kendini çok sıkılmış hissediyormuş. Artık yeni yerler ve yeni insanlar keşfetmek istiyormuş. Fakat bir türlü bu mümkün olmuyormuş! Mavi bereli pandufun düşünceli halini gören bir kahraman onu farklı diyarlara götürmeye söz vermiş!

Beyaz Bereli Mavi Panduf’un güzel masalını yarıda kestiğimiz için çok üzgünüz. Fakat masalın devamına pandufların içerisinde yer alan masal kartından devam edebilirsiniz.

Ebeveynler İçin Ürün Açıklaması

Beyaz bereli mavi panduf 5-8 yaş arası çocukların gelişim dönemleri göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Ev içerisinde ayağın ısısını korumak, yürümeyi eğlenceli hale getirmek ve çocuklarınızda aidiyet duygusunu geliştirmek gibi pek çok farklı işleve sahiptir.

Yaz kış kullanılabilir olan bu ürün içerisinde kendine ait bir masalı olan masal kartıyla sizlere ulaştırılır. Ürünü aldıktan sonra masalı çocuğunuza okumayı unutmayın 😃

Pandufları güle güle kullanmanız ve masalını da keyifle okumanız dileğiyle…

Örnek-2:

E-Ticaret Hizmet Kategorisi: Bilgisayar Aksesuarları Satışı

Satılmak İstenen Ürün: F Klavye

Hedef Kitle: Katip Adayları, On Parmak Klavye Öğrencileri, Ticaret Lisesi  Öğrencileri

Dikkate Almamız Gereken Detaylar:

Mesleki ve eğitim odaklı ürün satışlarında ürünün niteliğine vurgu yapmalısınız. Ürünün kullanımı sürecinde sıklıkla karşılaşılan sorunlara yönelik üretilen çözümleri özellikle vurgulamalısınız. 

Ayrıca ürünlerin kullanım alanları, referanslarına da açıklama metinlerinde kısaca değinebilirsiniz. Hedeflerinizin benzer ürünlerle ilgili yorumları ve düşünceleri de yorumlarınıza rehber olabilir. Klavye seçiminde en çok ne gibi durumlarla karşılaşılıyor, hangi şikayetlerde bulunuluyor ve ne gibi çözüm önerileri aranıyor… Bütün bunlar nitelikli bir ürün açıklaması için önemli ipuçlarıdır.

Ayrıca ürünün yanında hedef kitleniz, ürün ve markanız arasında duygusal bağ kuracak güzel bir mesaj veya ufak bir hediye de gönderebilirsiniz. 

Böylelikle sizi farklı kılan birçok içeriğe sahip olarak müşterilerinize nitelikli bir hizmet sunabilirsiniz. 

Örnek Ürün Açıklaması-2

A4 Tech F Klavye

Ürün Açıklaması 2 Klavye

On Parmak Klavye İçin En Uygun Klavye

A4 Tech F klavye arıyorsanız muhtemelen katiplik sınavlarına hazırlanıyor olabilirsiniz. Sizi tebrik ediyoruz çünkü site hitap edecek doğru adresi ve aradığınız ürünü buldunuz.

Görselde görmüş olduğunuz A4-Tech Klavye KM 720 Model olup adliyelerin uygulama sınavlarında sıkça tercih ettiği klavye modellerindendir. Sahip olduğu uygun ağırlığı yazı yazarken kayma gibi sorunlarla sizi yormayacaktır.

Orta sertlikte tuş yapısıyla klavye çalışmalarınızı rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz

Beyaz Bereli Mavi Panduf’un güzel masalını yarıda kestiğimiz için çok üzgünüz. Fakat masalın devamına pandufların içerisinde yer alan masal kartından devam edebilirsiniz.

Klavyeyle birlikte sizin çalışmanıza yardımcı olacak ipuçları bulunan on parmak klavye önerileri adlı öneri kartını da sizlere göndereceğiz.

Keyifli çalışmalar ve başarılar diliyoruz…

 

Yukarıda iki örnekte de bahsettiğimiz gibi satılacak ürünün kime verileceği, nasıl kullanılacağı ve hangi özelliklere sahip olduğunu metin içerisinde muhakkak vurgulamalıyız. Ayrıca hedef kitlenin sahip olduğu genel özelliklere göre ufak çaplı hediyeler ve mesajları da içerikle bütünleştirmeliyiz.

Şimdi ufak bir beyin fırtınası yapalım. Normal bir mağazaya gittiğinizde oradaki görevlilerin sizi güler yüzle karşılaması, sizinle sohbet etmesi ve size istediğiniz detayları aktarması orayı benimseyebilmeniz için ne kadar önemli değil mi? Aradığınız ürünü bulamasanız bile o güler yüzden etkilenerek farklı bir ürün için tekrar orayı ziyaret edebilirsiniz.

E-Ticaret açıklamalarınız ve görselleriniz de bu konuda yeniden hedefleme kriterlerine uygun olmalıdır. E-Ticaret ürün açıklaması konusunda bizim ürünlerimiz çok farklı kategorilerde biz bunlar için nasıl içerik üretebiliriz diye düşünüyorsanız e-ticaret danışmanlığı hizmetimizden faydalanarak birlikte özgün açıklamalara imza atabiliriz.

Ürün açıklaması hazırlama konusunda merak ettikleriniz için bu blog yazısının altına yorumlarınızı yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğimizden emin olun.

Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button