Trendyol Başarı Hikayesi

Trendyol başarı hikayesi ülkemizde birçok kişinin duyduğu ve bildiği bir hikayedir aslında. Türkiye’de en köklü e-ticaret markalarından biri haline gelen Trendyol Demet Mutlu Üçok tarafından bir ev sınırları içerisinde temellendirilmiştir. Yapılan çalışmalar ve elde edilen başarılarla birlikte Trendyol bir marka olarak artık dijital platformlarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı.

Bilgisayar konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmadığını belirten Üçok tekstil sektöründe ki çalışmalarından ve edindiği tecrübelerden bu yola çıktığını belirtiyor. Tekstil sektöründe ki tecrübeleri ve toptancılık hizmetlerinde ki bilgi birikimiyle kendi markasını yaratma düşüncesi Üçok’un bu süreçte temel motivasyon kaynağıydı.

Pazarlama Stratejisi

Dijital dünyada verileri değerlendirebilmenin bizlere önemli kazanımlar sunacağını kanıtlayan markalardan biridir Trendyol. Dijital dünyada yapılan reklamlar ve bu reklamların dönüşüm oranları hakkında yapılan değerlendirmelerin bu başarı hikayelerinde öneminin büyük olduğu sıkça vurgulanmaktadır.

Bu verileri değerlendirerek kendi markasını yaratmaya katkı sağlayacak özgün stratejiler üreten Trendoyl bugün Türkiye’de önde gelen e-ticaret firmaları arasında yer alıyor.

Tekstil odaklı kurulan ve marka haline gelen Trendyol bugün çok daha geniş kapsamlı bir e-ticaret sitesi haline geldi. Trendyol bugün Çin’de önde gelen markalardan biri olan Alibaba tarafından satın alınmıştır.

Günümüzde Trendyol

Trendyol; Alibaba tarafından satın alındıktan sonra çalışma sistemi ve hizmet şeklini önemli ölçüde değiştirmiştir. Müşteriler satın aldıkları ürünleri kargo firmaları aracılığıyla değil Alibabaexpres araçlarıyla almaktadırlar.

Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çalışan Trendyol satıcılar için zaman zaman problemlere yol açabilecek uygulamalara yer verdiği de günümüzde sıkça dile getirilen şikayetler arasındadır. Özellikle ceza sistemiyle birlikte satıcıların kazançlarının önemli derecede düştüğü ve kar oranlarının olumsuz etkilendiği bazı uygulamalar yer almaktadır.

Bu konuda ürün düzenleme ve kaliteli ürün sunma ilkeleriyle hareket edildiği zaman bu tarz sorunlarla karşılaşma ihtimalinin de düşeceği öngörülmektedir. Trendyol bugün sosyal medya reklamları, Google Ads Reklamları, televizyon reklamları gibi farklı reklam stratejileriyle markasını güçlendirmeye yönelik çalışmaları devam ettirmektedir.

Alibaba’nın Trendyol için yaptığı yatırımlar ve bu markayı satın almasında Türkiye’nin coğrafi konumunun etkisi son derece önemlidir. Dünya ülkeleri arasında önemli bir köprü olan ve geçmişten günümüze kadar coğrafi konumuyla tarih sahnelerinde birçok savaşa konu olan ülkemizde kurulan Trendyol ilerleyen zamanda global düzeyde hizmet vermeyi hedefleyebilir.

Ulusal düzeyden global düzeye erişmek ve e-ihracat yapmak isteyenler için ilerleyen zamanlarda çok daha gelişmiş sistemlere yer verileceği biliniyor. O halde gelecek hakkında öngörülü olmaya ve geleceğe nasıl yatırım yapabiliriz bunu düşünmeye ihtiyacımız var.

Geleceğe yatırım yapacak yeni fikirleriniz mi var? Dijital dünyada ki her fikriniz ve projenizi dinlemek ve bu projeyi hayata geçirmeniz için size destek olmak istediğimizden emin olun. Sorularınız ve merak ettikleriniz için iletişim kanallarımız aracılığıyla ile bizlere ulaşabilirsiniz.

E-Ticarette bugüne ya da geçmişe değil geleceğe yatırım yapın. Dijital dünyada geleceğe yapabileceğiniz en büyük yatırım ise video içerikleridir. O halde video içeriklerinizi markanız için nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğiniz görüşmek için sizleri ofisimize davet ediyoruz.

Zytn Danışmanlık
Call Now Button