SEO Danışmanlığı kavramı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız muhtemelen bu konuda profesyonel destek arayışı içerisindesiniz. SEO çalışmaları bilgi ve tecrübe istediğinden sitenizin arama motorlarında avantajlı konumda olması için başlangıçta profesyonel destek almanız gerekebilir.

SEO danışmanlığı arama motorlarında aktif olmanızı sağlayacak bir hizmet türüdür. İçerik oluşturma, yazılım hataları, görsel optimizasyonları gibi birçok hizmet kategorisi SEO danışmanlığı hizmeti kapsamında yer almaktadır.

Başlıklar

SEO Tanımı ve Kapsam Alanı

SEO Danışmanlığı hizmeti almadan önce SEO hakkında temel bilgilere sahip olmamız gerekiyor. SEO; arama motorlarında ilk sıralarda olmak ve en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya yönelik yapılan bir optimizasyon sürecidir. Aşağıda maddeler halinde verilen her bir bileşen SEO için önemli bir kriterdir.

 • Akıcı ve Faydalı İçerik Oluşturma
 • Görsel Niteliği ve Özellikleri
 • Hızlı ve İşlevsel Web Site
 • Backlink Stratejileri
 • Kullanıcı Deneyimi

Yukarıda sıralanan her bir maddenin SEO için ayrı bir önemi vardır. Her bir kriter için ayrı ayrı çalışmalar yapmak ve bu çalışmaları bir uyum içinde bütünleştirmek SEO’da başarıyı getirecektir. SEO çalışmalarını gerçekleştirirken ekip halinde çalışma yürütmek çok daha faydalı olacaktır.

Görsel düzenleme uzmanı, içerik oluşturma uzmanı ve yazılım uzmanı gibi farklı uzmanlık alanlarına ayırarak yapılan çalışmalar SEO için daha nitelikli sonuçları ortaya koyacaktır.

SEO Bileşenleri

Arama motoru optimizasyonu olarak adlandırdığımız SEO; site içi ve dışı birçok bileşeni kapsamaktadır. Site sayfaları, blog içerikleri, site içerisinde yer alan görsellerin alt metinleri gibi birçok bileşen site içi kapsamında yer almaktadır. Site dışı SEO bileşenleri olarak da sosyal medya kullanımı, backlinkler, reklamlar ön planda yer almaktadır.

Elbette SEO sadece bu bileşenlerle sınırlı değildir kullanıcıların arama niyetleri, arama motorlarının algoritması, içerik geri bildirimleri gibi yüzlerce kriteri daha sayabiliriz. Kısa sürede arama motoru optimizasyonunun bütün bileşenlerine hakim olmak mümkün değildir.

Fakat SEO hakkında bilgi edinmek ve verimli bir başlangıç yapmak istiyorsanız alanında uzman olduğunuz bir konuyla ilgili sitenizde içerik oluşturabilirsiniz. Kullanıcılarınıza istediği bilgileri sunarak verimli bir içerik üretebildiğinizde en önemli kriterlerden birini karşılama noktasında önemli avantaj sağlayabilirsiniz.

Site İçi SEO Bileşenleri

Görsel Ekleme

İçeriği zenginleştiren ve kullanıcı deneyimini yükselten en önemli bileşenler görsellerdir. Görseller video ya da fotoğraf olarak olabilir. İlgili başlıkla ve hedef anahtar kelimeyle görsele ait alt metinleri de eklemelisiniz. Görselin site içerisinde hız problemine sebep olmaması için .jpg formatını tercih etmeniz önerilmektedir.

Ayrıca görsellerin 200 kb’ın altında olmasına da özen göstermelisiniz.

Görsel eklemeyle ilgili önemli noktalardan biri de öne çıkan görseldir. İçeriklerinizin kullanılmasına teşvik edecek görselleri seçmek içeriğinize değer katacaktır.

Metin İçerikleri

Sitenizde SEO için en önemli yapı taşı metinlerdir. Bloglar, sayfalar, görsel nitelikleri gibi birçok kriter metinlerle güçlü bir bağ kurar. Fakat bu metinlerin seçimi ve hazırlanması noktasında son derece özenli olmak gerekiyor. Metinlerin akıcılığı, imla durumu, motivasyonel gücü, bilgi düzeyi gibi birçok ayrıntı metnin işlevselliğini artıracaktır.

Metin içeriklerinde başlık etiketleri SEO için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardandır. H1-H2-H3 başlık etiketlerine göre metinleri optimize etmek içeriğin haritalandırmasını sağlayacaktır.

Metin içeriklerinizin SEO açısından avantaj sağlaması için faydalı ve verimli içerikler üretmeniz gerekiyor. Ayrıca bu içerikleri SEO kriterlerini göz önünde bulundurarak sitenizde barındırmalısınız.

Özenle oluşturduğunuz içeriği aşağıdaki kriterler doğrultusunda güncelleyerek sitenize ekleyebilirsiniz.

 • Başlık etiketleri dağılımını içeriğin kapsamına göre haritalandırın.
 • Anahtar kelime yoğunluğunu çeşitli araçlar kullanarak tespit edebilirsiniz. İdeal yoğunluğa ulaşmaya çalışın.
 • İçeriğinizin başında ve sonunda; ana ve alt başlıklarınızda anahtar kelimeyi geçirin.
 • Görsel alt metin, başlık ve açıklama kısmında anahtar kelimelerin geçtiği net ve açık metinlere yer verin.
 • Blog içerikleri gibi yoğun bir içeriğe sahipseniz içerik haritasına yer verin.
Site İşlevselliği

Site işlevselliği kelimesini çok fazla işitmiyor olsak da SEO’nun en temel bileşenin bu olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen her site kullanıcılarına hızlı ve faydalı bir web site sunabilmeyi amaçlar. Sitenin içerisinde bulunduğu sektöre göre bu işlevselliğin türü farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak fayda sağlama işlevselliğin en kapsamlı ölçütüdür.

Blog, e-ticaret, kurumsal ya da farklı sitelerin işlevsel olabilmesi için aşağıdaki kriterler bakımından desteklenmesi şarttır.

 • Özgün ve Özenle Hazırlanmış Metinler
 • İlgi Çekici Yüksek Kalitede Görseller
 • Kullanıcı Deneyimi Yüksek Değere Sahip Sayfalar
 • Yorum Yapma Olanağı Tanımak

Site Dışı SEO Bileşenleri

Site dışı SEO bileşenleri sitenin dışardan desteklenmesine olanak sağlayan bileşenlerdir. Farklı sitelerden gelen bağlantılar, sosyal medya üzerinden gelen  tıklamalar, ADS reklamları gibi bağlantıları site dışı olarak değerlendirebiliriz.

Site dışı alacağınız doğal bağlantılar sitenize SEO konusunda önemli avantajlar sunacaktır. Elbette biz bu doğal bağlantıyı nasıl alabiliriz diye aklınızdan geçmiştir. Bunun için sitenizde kaliteli, otoriter ve fayda sağlayan bir içeriğe ihtiyacınız olacak. Bu içeriği inceleyen bir blog sahibi içeriğinizden memnun kalırsa kendi yazdığı içeriğe vereceği dış linki sizin sitenize verebilir.

Doğal linki faydalı kılan yönlendiren içeriklerin kalitesidir. Doğru bağlantılar, doğru trafikle ödüllendirilir. Böylelikle site dışı SEO kurgusu sağlam temellerle kurgulanabilir.

Backlink

Backlink farklı sitelerden alacağınız bağlantıları ifade eder. Backlinkler doğrudan sitenizin url’sinin yayınlanmasıyla olabileceği gibi ilgili kelimelere köprü eklenerek de yapılabilir. Baclink kurgusu doğal ve yapay yöntemlerle yapılabilmektedir. Her zaman doğal backlink’in çok daha faydalı olabileceğini belirtmekte fayda var.

Nasıl Doğal Backlink Alabilirim?

Doğal backlink nasıl alabilirim dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat doğal backlink almak mümkün değildir. Çünkü bu alınmak yerine başka bir sitenin size link vermesi olarak tanımlanabilir. Peki başka bir site ya da site sahibi sizin sitenize neden link versin? İşte bu sorunun cevabı doğal backlink için bir ipucu olabilir.

Farklı siteler içeriklerinde kullanıcılarını en iyi şekilde yönlendirmek isterler. Bu sebeple de önemli anahtar kelimeleri linkleyerek gerekli yönlendirmeleri sağlarlar. Kullanıcı seo nedir ve nasıl yapılır isimli metni incelerken seo için önemli bir kriter olan sosyal medya kullanımı konusunda otoriter bir içeriğe yönlendirme yapılabilir.

Bu tarz yönlendirmelerle birlikte kullanıcı ayrı bir araştırmaya gerek kalmadan ilgili içeriği direk ziyaret edebilir.

Yani doğal backlinkler kaliteli içeriklerin paslaşmasıyla atılan gollerdir. O halde nitelikli ve kaliteli oyunculara yani içeriklere ihtiyacınız var.

Yapay Backlinkler

Yapay backlinkler parayla almış olduğunuz farklı sitelerden bağlantılar olarak ifade edilebilir. Belki de hiçbir kullanıcının ziyaret etmediği bir siteden bağlantı alabilirsiniz. Bu durumda backlink uygulamasından verim almanız mümkün değildir. Fakat sitenizle ilgili içeriklere sahip olan ve trafik alma konusunda avantajlı konuma sahip sitelerden anlaşma sağlayarak yapay backlink alabilirsiniz.

Kaliteli yapay backlink alımı için sitenin farklı değerlerine göz atmanızda fayda var. Referans domain sayısı, tahmini trafik yoğunluğu, site içerikleri gibi birçok kriteri dikkate alarak backlink almak istediğiniz siteye karar verebilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya sitenizin insanlarla arasında önemli bir köprü görevidir. Reklamdan, iletişime kadar sosyal medyanın SEO için önemli bir yeri vardır. Doğal ve özgün paylaşımlar; sizi sosyal medyada aktif kılacaktır. Daha fazla takipçi ve daha fazla trafik imkanıyla SEO içinde önemli bir kaynak edineceksiniz.

Sitenizde yer alan içerikleri ve ürünleri sosyal medyada en iyi şekilde yansıtmalısınız. Video, metin, fotoğraf, story, hikaye gibi farklı içeriklerle sosyal medyanızı zengin bir hale getirmelisiniz. Bilgi, mizah ve hizmetlerinizi birleştiren bir sosyal medya profili sizi dijital dünyada başarılı kılacaktır.

SEO Bileşenlerine hakim olduğunuz zaman başarıyı getirir.

Sadece SEO ile Başarılı Olmak

SEO dijital dünyada başarının anahtarıdır. Fakat dijital dünyada sadece tek bir kapı yoktur. Eğer sitenizi başarılı bir site haline getirmek istiyorsanız tek bir anahtarla bunu gerçekleştiremezsiniz.

Öncelikle şunu belirtelim ki SEO site içi ve dışı faktörlerden etkilenen geniş kapsamlı bir optimizasyondur. Yani SEO’yu doğru anladığınız ve uyguladığınız zaman sadece SEO ile başarılı olmak da mümkündür.

Fakat bu başarıyı uzun süre korumak ve geliştirmek sektör bilgisi, kaliteli ürünler ve kaliteli hizmetlerle mümkündür. Yani dijital dünyada ki teraziyi dengede tutmalıyız. Her alanda en iyisini yapmaya odaklanmalıyız.

SEO Uyumlu içerik Üretmek

SEO uyumlu içerik kelimesini sıkça duymuş olabilirsiniz. İçerik üretme konusunda kendi bilgi birikiminiz ve tecrübenizi katmadığınız hiçbir içerikten üst düzey verim beklemeyin. Hazır olarak içerik temin etmektense kendi editörünüz aracılığıyla veya kendiniz bu içerikleri hazırlayın.

İçerik başlıkları, anahtar kelime yoğunluğu, kelime sayısı gibi faktörler işin teknik boyutudur. İçeriğin kalitesine güveniyorsanız işte o zaman içerikten verim alabilirsiniz. İçeriğinizin başlığını kullanıcıların arama niyetlerine göre düzenleyerek oluşturduğunuz kaliteli içeriklerden üst düzey verim alabilirsiniz.

İçeriklerin görsellerini de orijinal bir şekilde biçimlendirip kullanmalısınız. Bilginizi, tecrübenizi ve yeteneklerinizi ne kadar zengin içeriklerle aktarırsanız SEO için de o kadar önemli kazanımlar elde edersiniz.

Unutmayalım ki SEO’nun kapsamı oldukça geniştir. Hem içerde hem de dışarda sizi farklı kılan içeriklere ihtiyacınız var. Sitenizi daha kısa zamanda başarılı bir konuma taşımak isterseniz SEO danışmanlığı hizmetimize göz atabilirsiniz.

Call Now Button