Dijital Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya ve dijital pazarlama bugün ayrılmaz bir ikili olarak değerlendirilebilir. Milyonlarca kullanıcıları olan sosyal medya platformları sayesinde yeni ürünlerin tanıtımı kolayca yapılabiliyor. E-Ticaret için önemli bir donanım haline gelen sosyal medya kullanımı günümüzde dijital pazarlamanın temelini oluşturmaktadır.

Sosyal medyada bir tarz yaratmak, görünür yüze sahip olmak bilinirliği sağlayabilmek açısından oldukça önemli bir yaklaşım tarzıdır. Bu yazımızda dijital pazarlama ve sosyal medya arasındaki paslaşmanın nasıl olması gerektiği hakkında duracağız.


Neden Sosyal Medya: Motivasyon Kaynağımızın Cevabı

Neden sorusu çoğu zaman bizim motivasyon kaynağımızı belirten sorudur. Sosyal medyayı neden kullanmalıyız sorusu da bize dijital pazarlamada sosyal medyaya yönelme motivasyonumuz için hayati bir soru olarak değerlendirilebilir.

Sosyal medyayı aktif kullanmak için belki binlerce nedenimiz var! Burada en önemli olanlara değinmeye çalışacağız. 

 • Milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya platformları her geçen gün çeşitlenmeye ve farklı özelliklerle kullanılmaya devam ediyor.
 • İçerik üretimi noktasında farklı özellik ve içerik türleri ile ürün tanıtımı kolaylaşmakta.
 • Yeni ürün ve hizmetler video içerikler sayesinde sosyal medyada daha hızlı yayılıyor.
 • Doğru hashtag ve reklam stratejileri ile ürünleriniz daha kısa sürede ön plana çıkıyor.
 • Müşteri iletişim ve etkileşimi kolaylaşıyor. Yorumlama, mesaj gönderme gibi özellikler sayesinde müşteriler düşüncelerini paylaşabiliyor.
 • Sosyal medya uygulamalarında yer alan mağaza özellikleriyle beğendiğiniz ürünü sipariş etmek oldukça kolaylaşıyor.
 • Marka olmak ve kurumsal kimliğini oturtmak için sosyal medya günümüzde hayati öneme sahip.
 • Sosyal medya verileriyle doğru reklam stratejilerini kurgulamak çok daha kolay.
 • Doğru hedefleme sosyal medya ile dijital pazarlama için başarıyı kısa sürede getiriyor.

Sosyal medya uygulamaları ile ücretli ve ücretsiz kampanyalar yürütebiliyoruz. Yukarıda saydığımız özellikleri yeni fikir ve stratejilerle pekiştirdiğimizde ortaya güzel sonuçlar koyabilmek mümkün.

Dijital pazarlamanın sosyal medyadaki etkisini kavramanın son derece önemli olduğunu belirttik. Peki sosyal medyayı nasıl etkili bir şekilde kullanabiliriz?

Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabilmek için öncelikle bazı temel kavram ve işlevlere hakim olmamız gerekiyor. 

Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya e-ticaret ve dijital pazarlama için oldukça önemli bir platform. Sosyal medya ile web sitenize trafik çekebilir, doğrudan ürün satışını sosyal medya üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca reklam ve kampanya stratejileri geliştirerek satış yapacağınız müşterilere de kolayca erişebilirsiniz.

Sosyal medya etkili bir şekilde kullanıldığında kısa sürede bir marka haline gelebilmek mümkündür. Fakat etkili kullanmak kelimesi sosyal medya için oldukça karmaşıktır. Nitekim sektörel farklılıklar, kültürel özellikler sosyal medyada etkili olduğu gibi sosyal medya da küresel anlamda kültürler ve sektörler üzerinde önemli bir etki kazanmıştır.

Sosyal medyanın dijital pazarlama üzerinde farklı işlevleri mevcuttur:

 • Facebook, İnstagram ve diğer sosyal medya mağaza özellikleri ile doğrudan satış yapabilmek dijital pazarlama için önemli işlevlerden biridir.
 • Sosyal medya hesaplarındaki takipçi ve etkileşim sayısı ile birlikte ürün analizi için veri toplamak da mümkün hale gelmiştir. Müşterilerin beklentileri, talep ettiği ürünler ve ürün özelliklerini belirlemek sosyal medya ile oldukça kolaylaşmıştır.
 • Sosyal medyanın en önemli işlevlerinden biri de hizmet ve ürünlerle marka olmayı sağlamaktır. Reklam stratejileri, ticaret ve pazarlama politikası, müşteri iletişimi gibi faktörlerde başarılı yönetim sosyal medya ile pekiştirildiğinde hedeflenen başarılara kısa sürede ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Marka Olmak

Marka bilinirliğini sağlamada sosyal medya stratejilerinin önemi her geçen gün artıyor. Bugün yaptığınız hizmeti ve satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleri sosyal medyaya ne kadar iyi yansıtırsanız ürünlerinizin satışını da o kadar artırabilirsiniz. Ürün ve hizmet kalitesiyle birleşen iyi bir sosyal medya yönetimi kısa sürede sizin marka olmanıza da katkı sağlayacaktır.

Sosyal medyada bazı yüzlerin sıkça ön plana çıktığını ve giderek takipçi sayısının arttığını görüyoruz. Burada içeriğin kalitesi, içeriği üreten kişinin samimiyeti ve bu içeriklerin özgünlüğü sosyal medyadaki etkileşimi sağlamada son derece önemlidir.

Dijital dünyaya yeni adım atıyor ve marka olmanın yollarını arıyor olabilirsiniz. Sosyal medya uygulamalarının ücretli reklamlarından faydalanarak daha kısa sürede sizi marka yapacak adımları atabilirsiniz. 

Reklam Stratejileri

Geleneksel reklamların yerini hızla alan sosyal medya reklamları geliştirilen stratejilerle oldukça etkili sonuçları ortaya koyabiliyor. Araştırmalardan elde edilen verilere göre Facebook, İnstagram, Linkedin gibi sosyal medya reklamlarının yüz milyon kişiye ulaşabildiği görülüyor.

Sosyal medya reklamlarıyla hedef kitleniz içerisinde ne kadar çok kişiye ulaşmak istiyorsanız o ölçüde büyüyecek bir reklam bütçesine ihtiyacınız olacak.

Reklam bütçesini planlamak, reklam çalışmalarını yürütmek ve verimli sonuçlar elde etmek için attığımız her adımda gerekli analizleri yapmaya ihtiyacımız olduğunu unutmayın.

Reklam içeriklerinizi hazırlarken mümkünse video içerikler hazırlamaya değilse görsellerde ilgi çekiciliği yakalamaya özen gösterin. 

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

İnternet siteleriyle bağlantılı olarak sosyal medyada satış yapabileceğiniz gibi doğrudan sosyal medya üzerinden satış yapmak da mümkündür. Bu yöntemin birçok farklı modülünün bulunduğunu belirtmekte fayda var. Facebook mağaza, İnstagram mağaza gibi sosyal medya platformlarının da artık dijital mağazalar barındırdığını görüyoruz.

Ürün fotoğraflamalarındaki profesyonellikle birlikte ürün satışlarını artırmak her zaman için beklenen bir sonuçtur.

Ürün çekimlerini profesyonel yardımla yapmak ürünlerin ilgi çekiciliğini artıracaktır. Ayrıca ürün çekimlerinde video içeriklerinin müşterilerinize sağlayacağı faydalar ürün satışı için önemli kazanımlar sunacaktır.


Müşteri İletişim ve Etkileşimi

Sosyal medyada ve dijital dünyada hedefleriniz daima hedef kitlenizi artırmak olabilir. Bunun için etkili bir müşteri yönetimine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Müşteriler ya da müşteriniz olma potansiyeli yüksek kişiler sizlere yorum veya mesaj yoluyla taleplerini iletebilirler. Bu talepler karşısında gerekli ilgiyi göstererek müşterilerinize geri bildirimde bulunmanız son derece önemlidir.

Yorumlarda ve mesajlarda vereceğiniz cevaplara samimiyetinizi ve güleryüzünüzü katmayı unutmayın.

Olumsuz yorum ve değerlendirmeler karşısında çözüm odaklı bir yaklaşım sosyal medyada ve dijital dünyadaki hedeflerinize kalıcı başarılar ekleyecektir. Sosyal medyayı müşteri etkileşimi açısından profesyonel bir şekilde kullanabilmenin bir diğer yolu da araştırmalardır.

Postlar ve hikayelerle hedef kitlenizin ihtiyaçlarını analiz edebilir ve yeni fırsatları keşfedebilirsiniz.

Sosyal medyada takipçiniz ve etkileşiminiz ne kadar yoğun olursa ürünlerinizin satış potansiyeli, ürünlerinizi geliştirme önerileri, markanıza yönelik geliştirici geri bildirimlerden faydalanma şansınızda yüksek olur. 

Sosyal Medya Dijital Pazarlama Taktikleri

Sosyal medya teknolojik, ekonomik, sosyal yönden olduğu gibi psikolojik yönden da bazı bileşenleri içermektedir. İnsanlar dijital dünyadaki varlıkları ve kendilerini nasıl temsil ettikleri sosyal medyada her geçen gün önem kazanmaktadır.

Sosyal medyanın geniş kullanım kitlesi bugün farklı mesleklerin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle fenomen kavramı hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlamıştır. Sosyal medyanın psikolojik yönü ve diğer bileşenlerini göz önünde bulundurduğumuzda işletmenize değer katacak bazı taktikler bulunuyor. 

Sosyal Medyaya Kimliğinizi Yansıtın

Kurumsal ya da kişisel bir hesaba sahip olabilirsiniz. Marka olmak için çalışanlarınızın ve kendinizin yüzüyle, kişiliğiyle ve mizahıyla sosyal medyada yer almasına özen gösterin. Sosyal medyada özellikle video içeriklerde samimiyetinizi göstermek için çabalayın.

Güleryüzlü fotoğraflar, bilgi dolu içerikler ve ilgi çekici ürün görselleriyle markanızı ve kimliğinizi sosyal medyaya başarılı bir şekilde yansıtın.

İşbirliğine ve Birlikte Çalışmaya Önem Verin

Sosyal medyada mizah sayfaları, sanatçılar ve sosyal medya fenomenleri ile işbirliği yaparak gönderi etkileşiminizi artırabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizi genişleterek daha fazla kitleye ulaşabileceğiniz avantajlar elde edebilirsiniz.

İlgi Çeken ya da Faydalı Video İçeriklerine Yer Verin

İlgi çekici video içerikleri her zaman izlenmeye ve tüketilmeye değer.  Ürünlerinizi ilgi çeken içeriklerle birleştirerek hedef  kitlenize ürün tanıtımı yapabilirsiniz. Kısa videolarla ilgi çekiciliği yakalayıp uzun videolarla ürünleriniz hakkında daha detaylı bilgilere yer verebilirsiniz. 

Geri Dönütleri Yayınlayın

Sosyal medyanın geri dönüt noktasında sağladığı imkanlar bugün PR çalışmalarını da derinden etkilemiştir. Birçok firma ve şahsi iş yapan kişiler olumlu geri bildirimlerini özellikle hikaye olarak paylaşmaktadır.

Hikaye ya da gönderi olarak paylaşılan bu geri bildirimler hedef kitleyi ikna etme konusunda önemli kazanımları sunmaktadır.

Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama İçin

Sosyal medyada sizleri farklı kılacak ve kazandıracak ipuçlarını sizlerle paylaştık. Ürün ve hizmet kalitesini profesyonel sosyal medya yönetimi ile birleştirerek çok şey kazanacağınızı unutmayın.

Sosyal medyanın iletişim ve etkileşim platformu olduğunun farkında olun. Bu farkındalıkla birlikte başarıya koşmak için yeni hayallere, yeni fikirlere ve özgün projelere ihtiyacınız var.

Profesyonel sosyal medya yönetimi ve danışmanlık hizmetlerimizden faydalanarak sende bu maratonda kendine yer edinebilirsin.

Özgün fikir ve stratejilerle sosyal medya ile dijital pazarlamada başarıyı yakalamak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button