Bir e-ticaret işletmesi kurmayı planlıyorsanız, stratejinizi önemli pazar ve teknoloji araştırmaları üzerine inşa etmeniz gerekir. Çevrimiçi mağazanızın fizibilitesini değerlendirmek, pazardaki rekabeti keşfetmek, hangi ürünleri veya hizmetleri satacağınızı tanımlamak, misyonunuzu tanımlamak, hangi teknolojilerin iş operasyonlarınızın temelini oluşturacağına karar vermek ve yatırım getirisini ne zaman bekleyeceğinizi tahmin etmek önemlidir.

Bir e-ticaret iş planı, net hedefler belirlemenize ve bunların başarısına giden net bir yol belirlemenize yardımcı olacaktır.

1. İş tanımı (işletmeye genel bakış/şirket hakkında)

Kolaylık sağlamak için, bu bölümü iki önemli bölüme ayıralım. İlk bölüm, işletmenizle ilgili temel bilgileri içerir – tüzel kişilik, marka adı, işletme türü ve modeli, sahipleri, kilit personel, web alanı vb. İkinci bölüm ‘kurumsal kimlik’ olarak kabul edilebilir – işletme değerinizden oluşur önerme, misyon ve vizyon. Önemli bir soruya kısa ve öz bir şekilde cevap vermelidir: Tüketiciler neden benzer rakipler arasından sizin teklifinizi seçmeli?

2. Fırsat (piyasa analizi)

Şüphesiz, satacağınız ürün veya hizmetlere olan talebi analiz etmelisiniz. Pazar büyüklüğü, hedef kitle tahmini, giriş engelleri vb. Sektör raporlarını ve teknik incelemeleri inceleyin. Google Trendler gibi ücretsiz araçlar kullanışlı olabilir.

Hedef kitleyi daha iyi anlamak için, tipik müşterilerinizi temsil eden karakterler (kurgusal karakterler) oluşturun ve bunları demografik (yaş, cinsiyet, medeni durum), psikografik (yaşam tarzı, ilgi alanları) ve davranışsal (alışveriş sıklığı, dijital cihazlar için tercihler ) dahil olmak üzere kapsamlı bir şekilde tanımlayın.

Hedef pazarınızı ve hedef kitlenizi anladığınızda, rekabeti daha yakından değerlendirmenin zamanı geldi. Diğer şirketleri – hem çevrimiçi hem de gerçek zamanlı olarak – araştırabilir ve her biri için stratejilerinin güçlü ve zayıf kısımlarını vurgulayan kısa bir özet oluşturabilirsiniz. Bu, benzer hatalardan kaçınmanıza ve rekabet avantajı elde etmek için katma değer yaratmanıza olanak tanır.

3. Ürünler ve teklifler

Satacağınız ürün türlerini tanımlayın ve bir fiyatlandırma politikası belirleyin. Teklifinizin ayırt edici özelliklerine ve avantajlarına odaklanın – insanların neden ürünlerinizi rekabete tercih edeceğini söyleyebilir misiniz? Ardından, bu ürün değerini müşteriye açıkça nasıl ileteceğiniz konusunda bir plan yapın.

4. Operasyonlar

Bu bölüm, işinizle ilgili tüm iş akışlarını tanımlamalıdır, temel olarak bu, günlük iş operasyonunun bir planı olacaktır. Müşterilere ürün tedarik etmek, satmak, depolamak ve teslim etmekle ilgili tüm katılımcıları dahil edin: tedarikçileriniz, ilgili fiziksel konumlar, personel, gerekli üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar (nakliye ve paketleme sağlayıcıları gibi).

5. Pazarlama planı

Bir e-ticaret iş planında, marka bilinirliği oluşturmaya yeterince dikkat etmeniz gerekir. Yeni müşterileri hedeflemek ve mevcut müşterileri elde tutmak, pazar payınızı artırmak ve belirlediğiniz diğer spesifik hedeflere ulaşmak için daha önce oluşturduğunuz alıcı kişiliklerinin tercihlerine göre pazarlama kanallarınızı önceliklendirin. Her kanal için bütçeyi tahmin edin.

6. Mali plan

İşletme sahipleri bunu bir iş planının en zor ve önemli bölümü olarak görmektedir. Gerçekten de, sağlam mali yönetim ve verimli bütçe tahsisi için gereklidir. Ayrıca, e-ticaret girişiminiz için ek fon arıyorsanız, finansal planınız potansiyel yatırımcılar için birincil bilgi kaynağı olacaktır.

Mali planınızda, iş operasyonunuzla ilgili tüm masrafları tahmin edin – danışmanlık hizmetleri, bir çevrimiçi alışveriş web sitesinin başlatılması ve bakımı, ham ürün maliyetleri, kira, kamu hizmetleri, personel, pazarlama vb. Ayrıca, e-ticaret mağazanızın kârlı olması için belirli bir süre içinde ne kadar satması gerektiği konusunda size bir fikir verecek bir başa baş analizi de ekleyebilirsiniz.

7. Kilometre taşları ve hedefler

Bu bölüm, ileride hedeflerinize odaklanmanıza yardımcı olmak için işinizin gelişimi için bir yol haritası içermelidir. İş planlaması aşamasında bir yol haritası belirlemek, bunun her zaman kesinleşeceği anlamına gelmez – aksine, iş ilerlemenizi rutin olarak analiz etmeli ve gerekirse strateji değişiklikleri planlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button