Nasıl Instagram Hesabınız Çalınabilir?

Instagram, artık büyük kitlelere ulaşabileceğimiz sosyal medyaların en başında geliyor. Birçok kesimden insanın buluştuğu bu sosyal mecra bu kadar kalabalıklaşınca tabi ki kötü niyetli kişilerce de kurcalanmaya başladı.

Bugüne kadar birçok farklı yöntemle karşımıza çıkan dolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri de Instagram üzerinden sanki Instagram mesaj atıyormuş gibi yaparak telif hakları ihlali veya koşul ihlalleri ile hesapları ele geçirmek!

Daha önce bankaları, devlet kurumlarını, ünlüleri taklit ederek insanları dolandırmaya çalışanlar şimdi de Instagram’ı taklit ederek onun adından kullanıcılara uyarı mesajı gönderiyor ve hesapları ele geçirmeye çalışıyorlar.

Umuyoruz ki kimsenin başına gelmesin ama olası risklere karşı hazırlıklı olabilmeniz için derlediğimiz bu içerikte bu dolandırıcıların nasıl bir yol izlediğinden bahsedeceğiz.

Bu dolandırıcıların ilk hedefi kendilerini Instagram olarak gösterebilecekleri kullanıcı adları bulmak. Bu adları almak ise o kadar kolay değil. Öncelikle zaten Instagram’ın kendisine ait tüm hesaplar ve adlar Instagram tarafından alınmış durumda. Bu sebeple dolandırıcıların kullandıkları adlarda mutlaka bir hata oluyor. Yani göz yanılgısıyla atlayabileceğiniz küçük hatalar aslında bu dolandırıcıları tespit edebilmenin ilk adımı! InstagramBusines, InstgrmBusiness, telifhakki_instagram, copyrigtsupport  gibi ilk görüşte işi ciddiye alabileceğiniz ama dikkatli incelediğinizde yanlış olduğu belli olan bu isimlerle kendilerini Instagram’ın gerçek temsilcileri yerine koyuyorlar ve size DM üzerinden bazen de kayıtlı e postanız üzerinden size bir mesaj yolluyorlar.

Instagram Koşul İhlalleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sahte bir isimle açılan bu hesapların hedefine girdiyseniz size bir mesaj geliyor, bu mesaj ise şu şekilde;

Instagram.com | Koşul İhlelleri

  • Destek Hesabı Kimliği: 73582436

Son birkaç gün içinde Instagram hesabınızla ilgili çok sayıda şikayet aldık ve hesabınızı detaylı olarak inceledik. Hesabınızda bazı kural ihlalleri tespit ettik. İhlal ettiğiniz kurallar.

  • Kişiyi küçük düşürmek
  • Kötü söz veya kötüye kullanım
  • İstenmeyen mesajlar

Bunun bir hata olduğunu düşüyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bu karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz talebinizi almazsak, hesabınız 48 saat içinde kalıcı olarak silinecektir.

İtiraz bağlantısı: (burada sahte bağlantı linki yer alıyor.)

Gördüğünüz gibi mesaj çok ciddi bir dille tıpkı Instagram’dan yollanmış gibi düzenlenmiş ve en sonuna da bir bağlantı linki koyulmuş. Mesajı alan kullanıcılar eğer gelen mesajın kullanıcı adını, sayfasını incelerse anlayıp mesajı görmezden gelebiliyor ancak bazen de panikle bu bağlantılara tıklayarak karşılarına çıkan yönergeleri bir bir uyguluyorlar.

Aklınızda olsun; Instagram bu gibi durumlarda sizden kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi istemez!

Bağlantı sizi hesabınızı doğrulamaya doğru yönlendirip birkaç bilgi ve şifre istiyor. Burası da aslında durumu anlamak için bir adım ama eğer burada da dolandırıcılığı anlayamazsanız maalesef verdiğiniz bilgileri alarak hesabınızı ele geçiriyorlar.

Hesabınızı ele geçirdiklerinde ise yapacaklarının bir sınırı kalmıyor tahmin edersiniz ki! Bazıları hesabın sahibiyle iletişime geçip geri vermek için ya da kapatmak için para istiyor, bazıları DM üzerinden arkadaşlarınıza mesaj atarak para istiyor bazıları da sizin ağzınızdan çeşitli paylaşımlar yaparak takipçilerinizi başka bir dolandırıcılık ağına yönlendiriyor.

Ben uzun zamandır @x sayfa ile şu işi yapıyorum ve çok para kazandım siz de deneyin! Şu şu Instagram hesabını siz de takip edersen şunları kazanabilirsiniz gibi vaatlerle sizi ve tanıdıklarınızı hiç de hoş olmayan bir ağın içerisine çekmiş oluyorlar.

Bu ve bu gibi kötü niyetli girişimlerden kendinizi koruyabilmek için yapabilecekleriniz ise şöyle;

  • Öncelikle mesaj DM’den geldiyse mesajı gönderen hesabın adını, durumunu kontrol edin. Eğer mail üzerinden gelmişse gelen mail adresini kontrol edin!
  • Gelen bağlantıların URL’sini mutlaka dikkatle kontrol edin!
  • Eğer gelen link instagram.com ‘dan farklı bir web sitesi ise kesinlikle o linke tıklamayın!
  • Bu tarz hesaplarınızda birbirinin aynı olan şifreler kullanmamaya özen gösterin ve iki aşamalı doğrulama yöntemlerini hesaplarınızda aktif edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button