ETSY KARGO YÖNETİMİ

Etsy’de başarılı bir mağaza yönetmenin ve iyi bir müşteri deneyimi sunmanın kritik noktalarından biri mağazanız için iyi düşünülmüş bir Etsy kargo stratejisi belirlemek. Etkili ve rekabetçi bir kargo stratejisi belirlemek Etsy’deki mağazanız için yapacağınız en önemli işlerden birisi.

ETSY Kargo Temel Bilgiler

Bir Etsy kargo stratejisi oluşturmak düşündüğünüzden biraz daha karmaşık olabilir. Taşıyıcı şirketler, fiyatlandırmalar ve ürünü sizden teslim alıp müşteriye teslim edilmesine kadar düşünülmesi gereken birçok detay var. Seçeneklerinizi iyi bilmeniz ve doğru tercihler yapmanız gerekiyor.

Bir Etsy mağazası sahibiyseniz ister ürünlerinizi kargolamak için bireysel anlaşmalar yapın, ister üçüncü taraf şirketler aracılığıyla gönderim yapın her iki seçenek için de sattığınız ürünü müşterinize ulaştırmaktan sorumlusunuz.

Bir kargo stratejisi belirlerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Mağazanız, ürünleriniz ve müşterileriniz açısından ne tür bir kargo teslimat yönteminin (Eko/Ekspress) işe yarayacağını iyi planlayın.
 • Ürünlerinizin kargoya verilme sürelerini dönemsel yığılmaları göz önünde bulundurarak plan yapın. Etsy mağaza sağlığı açısından oldukça önemli bir kriter.
 • Ürünlerinizi kargolayacağınız ambalajları veya paketleri hazır bulundurun.
 • Etsy mağazanız için bir kargo politikası belirlediğinizden emin olun.
 • Etsy mağazanız için bir kargo profili oluşturun.
 • Siparişleri hazırlamak, yönetmek ve müşterilerinizi bilgilendirmek için gereken vakti mutlaka ayırın.

İpucu: Eğer küçük paketleriniz varsa ve hem Navlungo gibi bir entegre sistem içerisinden göndermek hem de PTT gibi uygun fiyatlarla çalışmak isterseniz Navlungo’nun PTT anlaşmasından yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve fiyat listesi almak için sales@navlungo.com adresine mail atabilirsiniz.

Etsy’de Ürün Nasıl Kargolanır?

Siparişleri hazırlamak, paketlemek ve göndermek son derece vakit alan bir iş haline gelebilir. Bunun üzerine müşterilerin sorularını cevaplamak, kafası karışan müşterilere yardımcı olmak ve sipariş vermek için sorular soran müşterileri satın almaya teşvik etmek de eklendiğinde yoğun bir mesaiye dönüşebilir. Bu yoğunluğa önlem almak bir Etsy mağazası sahibiyseniz çok da zor olmaz. Etsy’nin içerisinde bulunan çeşitli araçları kullandığınızda birçok müşteri kargoyla alakalı endişelerini size mesaj atmadan da öğrenebilir.

Etsy Kargo Profili Oluşturma

Bir kargo profili oluşturduğunuzda dilediğiniz her ürün için bu kargo profilini tanımlayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Oluşturduğunuz kargo profiline bir kere gereken bilgileri girdiğinizde bir daha dilediğiniz her ürünün kargo detayları için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Etsy’de bir kargo profili oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Etsy’e giriş yapın ve “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden “Settings” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Shipping Settings” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “Shipping Profiles” sekmesine tıklayın.
 5. Ardından “Add a shipping profile” butonuna tıklayarak bir kargo profili oluşturabilirsiniz.

Not: Eğer ABD veya Kanada merkezli bir Etsy mağazası sahibiyseniz aynı zamanda Etsy’nin otomatik kargo hesaplama araçlarından da yararlanabilirsiniz. Sizin konumunuzu, müşterinin konumunu ve ürünün ölçü/ağırlık bilgilerini kullanarak otomatik bir ücret çıkartır. Böylece daha entegre bir sistemle kargo göndermeniz mümkün. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu özellik kullanılamıyor.

İpucu: Etsy’nin otomatik araçlarından yararlanamasanız da aynı araçları ve entegrasyonu Türkiye’de Navlungo sağlıyor.

Rekabetçi Kargo Fiyatı Belirlemek

Ürünlerinize bir kargo fiyatı belirlerken bu fiyat ile nasıl rekabet edeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Etsy’nin yapmış olduğu açıklamaya göre müşteriler ücretsiz kargo seçeneği sunan mağazalardan %20 oranında daha fazla alışveriş yapıyorken, yüksek kargo fiyatı talep eden mağazalardan alışveriş yapmayı büyük oranda tercih etmiyorlar.

Etsy’de yapılan aramalarda öne çıkmanızı sağlayan bir özellik var: $35 Üzeri ABD siparişlerinde ücretsiz kargo garantisi. Bu garantiyi sunmak bir Etsy özelliği, dolayısıyla mağazanızın ayarlarından açabilir veya kapatabilirsiniz. Açtığınızda bu garantiyi sunmayan mağazalara kıyasla diğer kriterler de göz önünde bulundurularak ürünlerinizin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesini sağlayabilir.

Ücretsiz kargo sunmaya karar verdiğinizde zarar etmemek için ürün fiyatlarınızı düzenlemeniz gerekebilir. Bunu yapmak için de Etsy’nin akıllı fiyatlandırma aracını kullanabilirsiniz. Böylece fiyatları tek tek tekrar düzenleme zahmetine girmeden zaman kazanabilirsiniz.

Önemli: Eğer kargo fiyatını ürün fiyatına eklediğinizde piyasa fiyatının çok üzerinde kalıyorsanız free shipping yapmamanız daha doğru olabilir. Aynı şekilde kargo fiyatı rakiplere yüksekse bir kısmını ürün fiyatına eklemek iyi bir seçenek olacaktır.

Etsy Shipping Labels Nedir?

Etsy Shipping Labels ile doğrudan Etsy üzerinden bir kargo etiketi satın alabilir ve yazdırıp ürünleriniz için kullanabilirsiniz. Böylece adres, takip numarası gibi tüm detaylar otomatik olarak doldurulur. Bu özelliği kullanabilmek için ABD, Kanada, İngiltere veya Avustralya’da yasal olarak Etsy mağazası sahibi olmanız gerekiyor. Ne yazık ki ülkemizde bu özellik kullanılamıyor.

Call Now Button