E-ticarette imaj, satın almaya karar verme aşamasının en önemli parçası. Markanızı oluştururken kullanacağınız isim, tüm e-ticaret hayatınız boyunca sizinle olacak, tüm tanınırlığınızı bunun üzerine inşa edeceksiniz.

Pek çok e-ticaret yatırımının başarısız olma sebepleri arasında, düzgün bir marka imajı oluşturamamak var. Örneğin, bir müşteri alışveriş yapmak için internet başına geçiyor, pek çok ürün alternatifi arasından en hesaplı ve en kaliteli ürün olarak sizinkini görüyor. Bu aşamaya kadar her şeyi ürününüz yaptı. Sepete ekleden satın al butonuna giden yolu ise marka imajınız inşa edecek.

Marka isminizi mutlaka iyi düşünün

İstediğiniz ismi bulmadan asla yatırımınızı başlatmayın. Marka ismini mutlaka iyi düşünmelisiniz. Gerekirse birkaç ayınızı buna ayırın, arkadaşlarınızla beyin fırtınası yapın. İnternet üzerinden yapılan satışlarda insanların %90’ı ilk olarak site ismine bakmakta. Eğer yatırımınızın ismini “MuhtesemHarikaAsiriGuzelSeylerCokCokUcuz.com” gibi bir şey yaparsanız, müşterinizin sizi Çin’de yaşayan spammerlardan biri sanması olası.

Açıklayıcı marka isimlerine odaklanın

E-ticaret serüveninize başlarken, marka isminizin açıklayıcı ve tarzınızı yansıtıyor olması çok önemli. Kısa, tarzınızı yansıtan ve yaptığınız işle alakalı bilgi veren isimleri tercih etmeye çalışın.

Örneğin, internetten kendi tasarladığınız bardakları satmak istiyorsanız, marka isminizi “Kırmızı” veya herhangi bir tek kelime yapmanız müşteri için bir şey ifade etmeyecektir. Bunun yerine, müşteriyi ne iş yaptığınıza yönlendirecek, tamlama tarzı isimleri kullanmanız gerekli. “Kırmızı” yerine “Kırmızı Bardakları” gibi bir isim kullanmak müşterinize daha fazla güven verecek ve marka isminizi ürünlerinizle özdeşleştirecektir.

Marka oluştururken dikkat edilmesi gereken hususları kısaca şöyle özetleyebiliriz;

 1. Öncelikle; marka olarak kullanılacak ibarenin hukuki şartları taşıyıp taşımadığı kontrol edilmelidir. Örneğin marka; bulunulan sektörde tanımlayıcı bir anlam içeriyorsa tescil edilmez.
 2. İkinci olarak; seçeceğimiz markanın daha önceden piyasada farklı firmalar tarafından kullanılmıyor olması veya kullanılan bir markaya benzer olmaması gerekmektedir.
 3. Ayrıca markamızın okunmasının, yazılmasının ve telaffuzunun kolay ve anlaşılabilir olmasına azami derecede önem göstermek gerekmektedir. Nihayetinde markamızla pek çok reklam kampanyası yürütülecektir. Tüm reklam süreçlerinde markamızın akılda kalıcı olmasına ehemmiyet verilmelidir.
 4. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, pek çok firma yeni çıkaracağı markanın logosu üzerinde daha fazla çalışma yapmaktadır. Ne var ki; artık insanlar basılı yayınları okumaya ayırdığı vakitten daha fazlasını radyo dinlemeye ayırmaktadır. Bu göz önünde bulundurulduğunda marka olarak kullanılacak kelimenin logodan daha fazla önemli olduğunu ortaya çıkar.
 5. Şunu da unutmamak gerekir ki; markamız hem bulunduğumuz ülke piyasasında hem de ihracat yaptığımız ülkelerde istenmeyen kötü bir anlama sahip olmamalıdır. Yanlış marka seçimi ürününüzün tercih edilebilirliliğini azaltacaktır.
 6. Markanın kolay korunabilmesi için türetilmiş veya bir anlamı olmayan hayali kelimeler kullanılabilir.
 7. Bu markalar kendiliğinden ayırt edici niteliğe sahip olduğundan korunabilmesi daha kolay olacaktır.
 8. Son olarak şunu ekleyebiliriz; kullanacağımız markanın alan adının da uygun ve kullanılabilir olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
 9. Marka haklarının ülkesel bazlı olmasına karşın, internete ulaşımın global olması, beraberinde bazı sorunları da getirmiştir. Bundan dolayı seçtiğimiz markanın alan adının müsait olması, aynı zamanda istediğimiz markanın alan adının da tescile müsait olması lazımdır.
 10. İstediğimiz alan adının başka firmanın markası olmamasına da dikkat etmek gerekir.

Alan adı ( domain) seçimi yapmak e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir konudur. Gelin şimdi hep beraber alan adı seçiminin e-ticaret siteleri için neden önemli olduğuna bir göz atalım. alan adları;

Alan Adı ( Domain ) Seçimi E-ticaret Siteleri İçin Neden Önemli?

 • Müşterilerinizin firmanıza nasıl ulaşacağını belirler.
 • E-ticaret sitelerinin tanınırlığını arttırmada önemlidir.
 • E-ticaret firmalarının prestiji için büyük önem taşır.
 • Marka Bilinirliğinizin artmasında etkilidir.

Alan Adınızın Kısa Olmasına Dikkat Edin

Alan Adı ( Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında ilk sırada yer alan şey alan adınızın kısa olması.

SEO ile Uyumlu İsimler Belirleyin

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile uyumlu isimler belirleme işi; anahtar kelime analizleriyle gerçekleştirilebilir. Arama motorunda en çok aranan temel kelimeleri belirledikten sonra, oluşturacağınız alan adını bunlar arasından seçmek avantaj sağlar. Peki, anahtar kelimelerin aranma sıklıklarını ve değerlerini nasıl belirleyebiliriz. Bu konuda yardımcı pek çok uygulama bulunuyor. İşte bunlardan bir kaçı; WordTracker, Keyword Discovery, Google AdWords…

İşinizle İlgili Alan Adı Belirleyin

Alan adı seçimi yaparken, işinizle uyumlu isimler belirlemeye çalışın. Örneğin; süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteriyorsanız; ürünleriniz ile ilişkili kelimeler belirleyin; taze, lezzetli gibi kelime ve kelime gruplarını kullanmaya çalışın. Tazepeynir, lezzetlikrema gibi isimler ilgi alanınızda doğrudan ilişkili isimler olacaktır.

İngilizce Karakter Uyumuna Dikkat Edin

Alan adı satın alırken Türkçe harflerle uyumlu olması kişilerin daha rahat arama yapmalarına yardımcı olur. İngiliz alfabesinde bulunmayan harfler seçmemeye dikkat edin. Örneğin; sağlamiplik yerine kaliteliiplik ismini seçmek daha uygun olacaktır. Ancak, şirketinizin ismiyle ilgili bir alan adı satın alacaksanız ve şirket isminizde İngiliz alfabesinde yer almayan kelimeler varsa bu konuda yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor.

Özgün Olun

Alan adı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları da sizin yaratıcılığınıza ve özgün ruhunuza dayanıyor. Elbette algoritmaların işleyişi önemli ama özgün olmak daha önemli. Arama motorlarının en sevdiği şey bu. Özgün olun ve sizi yansıtan şeyi belirlerken taklitlerden mutlaka kaçının.

.com Uzantısından Şaşmayın

Eğer daha önce domain aldıysanız ya da konuyu araştırdıysanız onlarca farklı uzantı olduğunu görmüşsünüzdür. Bazıları oldukça eğlenceli bile olsa, kurumsal kimliğiniz için uygun olmayacaktır. Bir kullanıcı olarak .xyz gibi bir uzantıya ne kadar güvenebileceğinizi düşünün. Farklı uzantılar uygun fiyatlı olsa da internet dünyasının en eski ve güvenilir uzantısı olan .com domain uzantısından şaşmayın.

“-“Tireleri Unutun

Artık internetin ilk yayılmaya başladığı, 20 sene öncesinde değiliz. Eski bir alışkanlık olarak sizde yer etmiş olsa da alan adı içinde tirelere yer vermeyin. Tire bulunan alan adlarının birçoğu spam olarak görünür ve gerçekten de birçoğu spamdir. İnsanlar daha ilk duyduğu anda bile, yazmasının zorluğu bir yana, spam olduğundan şüphelenip girmeyebilir.

Kullanılmış Bir Alan Adı ise Araştırın

Alan adı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de daha önce kullanılıp kullanılmadığıdır. Bu noktada geçmişini araştırmalısınız. Adult içerik, şiddet, keskin siyasi söylemler için kullanılmış olan dijital bir alanı, özellikle ticari amaçları için, tercih etmek pek de doğru bir seçim olmayacaktır.

Yanyana gelen harflere dikkat edin:

Alan adınız tek bir kelimeden oluşuyorsa bu kelime üzerinde değişiklik yapamazsınız ancak alan adı iki ya da daha fazla kelimeden oluşuyorsa dikkat etmelisiniz. Yan yana gelen sesli ve sessiz harfler ile özellikle yan yana gelen aynı harfler, yazım ve okuma hatalarına neden olacaklardır. Kısaca domain adresiniz hem göze hem de kulağa hoş gelen, ziyaretçileri yormayan bir ada sahip olmalıdır.

DomainScope İle Kolayca Alan Adı Belirleyin

Verisign’in oluşturduğu DomainScope uygulaması kolayca alan adı önerileri almanızı sağlar. Domain önerileri sunan araç sayesinde; alan adı trendleri, alan adı önerileri, yakın zamanda süresi dolacak alan adları gibi pek çok öneriyi görebilirsiniz. Buraya tıklayarak DomainScope’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir domain almak, çevrimiçi dünyada markalaşmak ve kurumsal kimlik oluşturmak için atacağınız en önemli adımlardan bir tanesidir. Yukarıdaki tavsiyeleri aklınızda bulundurarak alan adı satışı yapan şirketleri inceleyin ve hayalinizdeki alan adına başkası kapmadan, güvenli bir şekilde sahip olun.

Bununla beraber seçtiğiniz isimle ilgili Google’da aramalar da yaparak, bu kelime ya da isimle bağdaşan aramalara bakmanızda da yarar var. Çünkü seçtiğiniz isim, siz farkında olmadan bambaşka bir ürün ya da hizmetle özdeşleşmiş olabilir ya da bu kelimenin kötü bir kullanımı olabilir. Bu da doğal olarak markanıza zarar verecektir. Bu nedenle de marka ismi seçerken bunlara da dikkat etmeniz de yarar vardır.

Call Now Button